Az elmúlt két évtizedben a pozitív pszichológia felkeltette az érdeklődést a poszttraumás növekedés iránt (Joseph, 2011). A poszttraumás növekedés széles körű fogalom, még alakul, de a mai napig a pozitív változások három tág területét figyelték meg, amelyek a legjobban leírják azt a módot, ahogyan az emberek gyakran beszámolnak arról, hogy megváltoztak a traumát követően:
- Először is, kapcsolataik valamilyen módon javulnak. Például az emberek leírják, hogy jobban értékelik a barátaikat és a családjukat, fokozott együttérzés érzését érzik mások iránt, és vágyakoznak az intimebb kapcsolatok iránt.
- Másodszor, az emberek valamilyen módon megváltoztatják önmagukról alkotott nézeteiket, például, hogy jobban érzékelik a személyes rugalmasságot, bölcsességet és erőt, talán párosulva sebezhetőségeik és korlátaik nagyobb elfogadásával.
- Harmadszor, az emberek leírják életfilozófiájuk változását, például minden napra találnak valamit, amit megbecsülhetne, és újraértékelik azt, hogy mi számít igazán az életben.
A traumát követően az emberek széles körben számoltak be pozitív változásokról. Pszichometriai mérések és nyílt végű interjúk segítségével számos tanulmány kimutatta, hogy a növekedésről általában beszámolnak a különböző traumatikus események túlélői, beleértve a közlekedési baleseteket, a természeti katasztrófákat, interperszonális tapasztalatokat, orvosi problémákat és egyéb élet tapasztalatokat. A túlélők 30–70% -a azt mondja, hogy valamilyen formában pozitív változásokat tapasztaltak (Joseph, 2011).
Sőt, a kutatások azt mutatják, hogy a nagyobb poszttraumás növekedés olyan személyiségi tényezőkhöz kapcsolódik, mint az érzelmi stabilitás, az extraverzió, a tapasztalatokra való nyitottság, az optimizmus és az önértékelés; a megküzdés módjai, például elfogadás, pozitív átformálás, társadalmi támogatás keresése, a vallás felé fordulás, problémamegoldás és társadalmi támogatási tényezők (Joseph, 2011). Egy ilyen keretrendszer alkalmazható azzal a céllal, hogy megértsük, mennyire lehetnek előnyösek a pozitív pszichológiai konstrukciók, de az a terület, ahol ez a keretrendszer a legegyértelműbben alkalmazhatónak tűnik, az az, ahogyan az emberek a nehézségeket legyőzik és azt követően személyes növekedés áll be.
(szerző Dezső Anita)